Termal Turizminde Önemli Kaplıcalar

Ülkemizde Öne Çıkan Termal Suları

Bir önceki “Termal Suları Şifa Dağıtıyor” başlıklı yazımda ülkemizin termal suları açısından önemli kaynaklara sahip olduğunu ve termal kaynaklarda dünyada 7 nci sırada olduğundan bahsetmiştim.

Termal turizminde öne çıkan illerimizi tanıtmaya çalışmış, bu çerçevede Adana, Afyon, Ankara, Bolu, Bursa ve Denizli’nin kaplıcalarını kısa paragraflarla anlatmaya çalışmıştım.

Termal Suları Şifa Dağıtıyor” başlıklı yazımın devamı olan bu yazıda Termal Turizminde öne çıkan başka illerimizden de bahsetmek istiyorum. Kısa bölümler halinde bilgi vermeye çalışacağım.

Kayseri

Binlerce yıldan beri yoğun bir yerleşmeye sahne olan Kayseri, Erciyes dağları eteklerinde.

Erciyes

Doğal şifalı termal suları açısından zengin bir ilimiz.

Bayramhacı, Tekgöz, Çifgöz kaplıcaları termal turizmi açısından önemli .

Bayramhacı kaplıcası 38 C derece suyu ile, romatizmal ve deri hastalıklarının, kalp ve kan dolaşımı hastalıklarının, böbrek ve idrar yolu hastalıklarının, beslenme bozukluklarının tedavi edilmesinde yararlı olduğu söylenmekte.

Kütahya

Kütahya çini ve porselenleri.

Kütahya, dünyaca ünlü masal babası Ezop ile ünlü seyyahımız Evliya Çelebi’nin yaşadığı topraklar, ayni zamanda dünyanın çini başkenti…

Türkiye’de en zengin termal kaynaklara sahip illerimizden biri, altı termal turizm merkezi bulunuyor.

Kütahya kaplıcaları termal sularının, romatizma, felç hastalıkları, sinirsel hastalıklar, kadın hastalıkları gibi çeşitli hastalıklara derman olduğu söyleniyor. Bu yönüyle Kütahya kaplıcaları yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Kütahya kaplıcalarını sayalım;

–          Ilıca Harlek Kaplıcaları,

–          Yoncalı Kaplıcaları,

–          Emet Yeşil ve Kaynarca Kaplıcaları,

–          Gediz Ilıcasu Kaplıcaları, Muratdağı Kaplıcaları,

–          Simav Eynal Kaplıcaları, Çitgöl Kaplıcaları, Naşa Kaplıcaları,

–          Hisarcık  Esire Kaplıcaları, Sefaköy Kaplıcaları,

–          Tavşanlı Göbel Kaplıcaları,

–          Dereli Kaplıcaları,

–          Emet Samrık Ilıcası.

Kütahya yukarıda söylediğim gibi sadece şifalı suları ile değil dünyaca ünlü porselen ve çinileri ile de tanınan bir ilimiz.

Nevşehir

Nevşehir’de Kozaklı Kaplıcalarından bahsedebiliriz, her mevsim 27-93 C derece sıcaklığa sahip.

Sağlık turizminde önemli bir yere sahip olan Kozaklı kaplıcaları suyu, Batı Alman Kaplıcaları Birliği sınıflamasına göre klor, sodyum ve kalsiyum ihtiva etmekte olup A ve C grubu şifalı sular grubunda bulunuyor.

Nevşehir doğa ve tarihin iç içe olduğu turizm destinasyonu

İltihabi olmayan romaztimal hastalıkların, kireçlenmelerin, cilt hastalıklarının, damar sertlikleri ve mantar hastalıklarının ve kronik iltihaplı kadın hastalıklarının tedavisinde Kozaklı kaplıcalarında başarılı sonuçlar alındığı gözlenmiş olduğu söylenmekte.

Rize

Rize, Karadeniz bölgesinde çay merkezi ilimiz.

Rize, zümrüt yeşili yaylaları, tarihi kemer ve köprüleri, kaleleri, coşkun akan dereleri ve dik yamaçlı vadileri ile özel bir turizm destinasyonu ya da merkezi .

Rize dağları

Ayder Termal Turizm Merkezi, Rize iline 87 kilometre uzaklıkta.

Ayder Kaplıcaları, 46 C derece sıcaklığa sahip renksiz, kokusuz ve berrak suyu ;

“İnflaboratuvar romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi eklem hastalıkları, miozit tendinit travma, yumuşak doku hastalıkları, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, rehabilitasyon amacıyla stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında ayrıca kalp ve kan dolaşımı, solunum yolları rahatsızlıklarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.”

Ayder Kaplıcalarının bu niteliğiyle sağlık turizminde oldukça önemli konuma sahip olduğu söylenebilir.

Samsun

Samsun, ülkemizin iki önemli ırmağı Yeşilırmak ve Kızılırmak’ın Karadenize döküldüğü ağızlarının ortasında kalan önemli il merkezlerinden biri.

Samsun tarihsel olarak bakıldığında da kadın savaşçılar olan Amazonların yaşadığı bölge olarak anlatılıyor.

Amazonlar kendi topraklarına erkek sokmayan efsanevi kadın savaşçılar olarak tanınıyor, iddiaya göre bugünkü Çarşamba ve Terme ovalarında yaşamışlar.

Bugün Samsun, yurt içinden olduğu kadar yabancı ülkelerden de tedavi olmak maksadıyla tercih edilen, cazibe merkezi olan bir turizm destinasyonu olma yolunda ilerliyor.

Samsun

Termal turizmi açısından önemli merkezlere sahip.

Havza ve Ladik Kaplıcaları ikibin yıldan beri bilinen önemli sağlık merkezleri.

Havzada, yeni ve eski binalardan oluşan beş hamam ve termal oteller mevcut.

Havza Kaplıcaları suyunun, romatizmal hastalıkların ve kadın hastalıklarının yanında, sinirsel hastalıklar ile eklem hastalıkları, kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde faydalı olduğu söyleniyor.

Radyoaktif özellikleri bulunan Lâdik kaplıca suları organizma üzerinde uyarıcı etki yapmasından bu sulardan “Gençlik suyu” olarak da bahsediliyor.

Ladik Kaplıcaları da tedavi ve kür uygulamaları için tercih edilebilir.

Yalova

Yalova, Marmara bölgesinin güneydoğusunda yer alan bir kaplıca ve liman kenti.

Dünyaca ünlü Termal ve Armutlu kaplıcaları ile Yalova, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun sağlık, şifa ve dinlenme merkezi olarak çok önemli bir turizm destinasyonu.

Termal ve Armutlu Kaplıcaları, Türkiye’nin birinci derece öneme sahip ve öncelikli kaplıcaları olarak öne çıkmaktalar.

Yalova Kaplıcaları

Asırlardır çeşitli medeniyetlerin şifa merkezi olan Termal Kaplıcalarının şifalı su kaynakları bugünde  birçok hastalığın tedavisinde şifa dağıtmakta.

Kaplıca sularının romatizmalı ve metabolizmalı hastalıkları ile sindirim sistemi, karaciğer, safra kesesi, böbrek ve idrar yolları hastalıklarında, deri hastalıkları, psikolojik hastalıklar ve kadın hastalıklarında şifa dağıttığı söylenir.

VOLKAN KARA

Kaynak : Sağlık Turizmi El Kitabı – Hazırlayan :T.C. Sağlık bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü (Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı)-2012